Ideologické základy kolektivu Rozpor
Obsah
Kdo jsme? #
Jsme komunistický kolektiv, jehož hlavní náplní je propaganda a agitace komunistické teorie. Praxe našeho kolektivu spočívá v překladatelské a nakladatelské činnosti a v pořádání vzdělávacích kroužků a seminářů.
Jaké jsou naše cíle? #
Vnímáme, že v českém levicovém hnutí zásadně chybí teoretické vzdělání. Bez teorie není možné vést úspěšnou praxi. Cílem našeho kolektivu je v našem kontextu šířit revoluční teorii vědeckého socialismu v jeho nejrozvinutější podobě, to jest teorii marxismu-leninismu-maoismu. Tímto šířením sledujeme pokrok revolučního hnutí v českém prostředí a podporu pro vznik autentické komunistické strany.
Jaké jsou naše vnitřní body jednoty? #
V kolektivu Rozpor je vedoucí ideologií marxismus-leninismus-maoismus, za jehož definici považujeme text z roku 1993 Ať žije marxismus-leninismus-maoismus od Mezinárodního revolučního hnutí (RIM). Vnitřní body jednoty tedy pramení z ideologického souznění s tímto textem. To znamená, že za současný nejvyšší stupeň vědeckého socialismu považujeme MLM a že odmítáme moderní revizionismus. Důsledkem je, že žádnou ze zemí hlásících se dnes k takzvanému „reálnému socialismu“ nepovažujeme za socialistickou.
Rozpor je otevřeně proletářsky feministický a prosazuje radikální queer osvobození.
Rozpor zastává anti-imperialismus a dekolonizaci. Odmítáme jak západní imperialismus USA a EU, tak východní imperialismus Ruska a Číny. Podporujeme právo národů na sebeurčení a jsme nekompromisně proti rasismu a osadnickému kolonialismu.
Rozpor je internacionalistický kolektiv. Odmítáme český šovinismus mířený proti národnostním menšinám žijícím na území ČR (Romové, Vietnamci, Ukrajinci, a další). Věříme, že pouze revoluční spoluprací mezi národy je možné uskutečnit světovou revoluci. Naším primárním přínosem pro úspěch světového komunismu je napomáhání uskutečnění revoluce ve vlastní zemi a podporování revolucí v dalších zemích.
Všechny tyto konflikty (rozpory) se v celkové společnosti neustále prolínají a navzájem ovlivňují. Za různých podmínek se určité rozpory stávají primárními a jejich vzájemná hierarchie se může měnit, což vyžaduje korespondující změnu praxe. Česká republika má jiný primární rozpor než Filipíny a Indie, které mají zase jiný primární rozpor než Palestina.
Příklady některých námi identifikovaných rozporů:
-
Třídní hierarchie ve výrobě:
Rozpor mezi buržoazií a proletariátem podle vlastnictví výrobních prostředků, přístupu ke zdrojům a moci ve společnosti.
-
Imperiální, koloniální a rasová hierarchie:
Rozpor mezi imperiálními státy a vykořisťovanými národy. Také rozpor mezi privilegovanými národy a rasově odlišovanými národy na světové rovině i uvnitř společnosti.
-
Hierarchie patriarchátu:
Rozpor mezi placenou produktivní prací a neplacenou sociálně-reproduktivní prací sloužící k udržování společnosti pro kapitalistické vykořisťování. Tento dopadá zejména na ženy a queer lidi.
Naším konečným cílem je co nejširší možná emancipace člověka. Bojujeme tedy proti všem těmto formám útlaku.
Jak se stavíme k minulosti a přítomnosti komunistického hnutí? #
Kolektiv Rozpor ve své teoretické i praktické činnosti čerpá z toho nejlepšího z dějin mezinárodního dělnického hnutí. Klíčové jsou pro nás zkušenosti ruské a čínské revoluce a v našem kontextu zkušenost socialistické revoluce a následné výstavby v Československu. Tyto tři prameny se snažíme podrobovat co nejhlubší analýze a extrahovat tak pozitivní i negativní lekce pro naši teorii a praxi.
V přítomnosti čerpáme zkušenosti především z komunistických hnutí v Indii a na Filipínách, vedených Komunistickou stranou Indie (maoistickou) a Komunistickou stranou Filipín.